Jak wprowadzać nowe nawyki

Wszedłeś tutaj, żeby nauczyć się tworzenia nawyków? Zaskoczę Cię. Już to potrafisz!

Twój mózg naturalnie dąży do oszczędzania energii. Jeśli tylko możesz zrobić coś automatycznie i bez udziału Twojej świadomości, to właśnie tak to robisz. Zachowania nawykowe są automatyczne, bo Twój mózg nauczył się ich na pamięć.

Inną kwestią jest to, jakie zachowania wyzwalają się w nas automatycznie. Czy chcemy wykonywać dane czynności? Czy może nie chcemy ich wykonywać, tylko "coś" nas do nich ciągnie? To przyzwyczajenie. Zwyczaje można zmienić i jest to łatwiejsze, niż pozbywanie się zwyczajów.

Jeśli masz coś wpisane w automatyczne zachowania, to musisz włożyć dużo wysiłku, żeby to wykasować. Natomiast jeśli włożysz w to miejsce coś innego, to wysiłek będzie potrzebny, ale mniejszy. Po prostu część pracy do wymazania starego nie potrzebnego Ci nawyku zostanie wykonana przez nadpisanie jakiegoś nowego zachowania.

Jeśli napiszesz coś ołówkiem na kartce i zmażesz to gumką to ścierania, to nadal możesz coś odczytać. Jeśli natomiast napiszesz na tej kartce nowy tekst, to stary straci zupełnie swoją czytelność. Pliki usunięte z komputera również możesz odzyskać, ponieważ ich treść została ukryta po skasowaniu. Jeśli jednak na miejsce tej treści zostanie wpisana treść nowego pliku, to nie da się już odzyskać zastąpionej treści. W Twoim mózgu jest podobnie.

Wprowadzanie nawyku w praktyce

Nawyki składają się nie tylko z samego automatycznego zachowania, ale także z wyzwalacza, który powoduje uruchomienie mechanizmu nawyku. Przykładem może być wchodzenie do kuchni. Ludzie często mają połączone wchodzenie do kuchni z jedzeniem. Samo zajrzenie do lodówki może wywołać nawyk sięgania po jedzenie. Z drugiej strony z jakiego innego powodu zaglądać do lodówki.

Słyszałam o ludziach, którzy nie palą papierosów w samochodzie, ale jak tylko gdzieś dojadą, od razu zapalają papierosa. Dzieje się to automatycznie po zatrzaśnięciu drzwi samochodu. W tym momencie powinni się przypilnować, żeby zrobić coś innego, zamiast palenia. Jeśli oczywiście, chcieliby rzucić palenie.

Ludzie, którzy chcą mniej jeść, mogą po prostu rzadziej wchodzić do kuchni. Ewentualnie wchodząc do kuchni mogą napotykać na zastawioną przez siebie przeszkodę, która przypomni im, że mają zrobić coś innego.

Po pewnym czasie nowe zachowanie stanie się nowym nawykiem. Wystarczy je powtarzać, a mózg zrobi swoje. Po prostu Twój mózg już to potrafi.

Jakie zachowania czy nawyki chcesz u siebie zlikwidować? Napisz o tym w komentarzu. Zapisz się też na bezpłatną konsultację. W ramach organizacji czasu, możesz organizować swoje nowe nawyki z moją pomocą. Będę wdzięczna za Twój kontakt.

Poranna RUTYNA

Kiedy czas przecieka przez palce.

Jak rozwijać umiejętność tworzenia nowych nawyków.

Szablon do śledzenia nawyków już dostępny na lulu:

   


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nawyki jak je zmienic

Czas na plotki

Dlaczego tak ważne jest śledzenie nowych nawyków?